Próba ciśnieniowa wody

Czym jest próba ciśnieniowa?

14 lutego 2024, Bogdan Janiak

Próba ciśnieniowa wody to technika, którą stosuje się do oceny szczelności rur w instalacji wody użytkowej oraz w instalacji grzewczej. Jest to procedura zalecana w przypadku podejrzenia wycieku w instalacji lub po zakończeniu prac montażowych, na przykład podczas instalacji urządzeń sanitarnych. Dzięki niej można wykryć ewentualne nieszczelności lub potwierdzić, że nowa instalacja jest sprawna. Podczas zwiększania ciśnienia w instalacji można wyeliminować potencjalne wycieki.

Spis treści

Próba szczelności instalacji wodnej – kiedy się na nią zdecydować?

Próba szczelności instalacji wodnej jest niesamowicie istotna i nie należy jej pomijać, szczególnie gdy część instalacji będzie trwale zakryta. Szybkie wykrycie nieszczelności pozwala uniknąć dodatkowych kosztów. Zaleca się przeprowadzanie wykrywania wycieków wody przede wszystkim podczas montażu instalacji w nowych budynkach, a także modernizacji starszych instalacji.

Jak przygotować instalację do próby ciśnieniowej?

Przed przystąpieniem do próby szczelności instalacji, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Wymaga to wypełnienia instalacji chłodną wodą oraz dokładne jej odpowietrzenie. Istotnym narzędziem będzie manometr o precyzyjnym odczycie do 0,1 bara. Ważne jest także odłączenie wszelkich urządzeń i armatury, które mogłyby wpłynąć na wyniki próby ciśnieniowej poprzez ewentualne straty ciśnienia. Ich miejsca należy zabezpieczyć, zastępując je standardowymi zaworami odcinającymi lub zaślepkami.

Próba ciśnienia wody – jak przebiega ten proces?

Instalacja jest napełniana zimną wodą i dokładnie odpowietrzana. Cały proces składa się z etapu wstępnego i głównego.

Spadek ciśnienia w instalacji po upływie określonego czasu nie powinien przekraczać 0,2 bara. Dodatkowo, w trakcie etapu głównego przeprowadza się wizualną ocenę szczelności połączeń.

Jakie są inne próby sprawdzania szczelności instalacji wodnej?

Próba pneumatyczna instalacji wodnej to procedura testowania szczelności systemu wodociągowego za pomocą sprężonego powietrza zamiast wody. W tej metodzie instalacja jest napełniana powietrzem pod ciśnieniem, a następnie monitorowana, aby sprawdzić, czy utrzymuje ona stabilne ciśnienie przez określony czas. Jest to alternatywna metoda do tradycyjnej próby ciśnieniowej wody i może być stosowana w przypadkach, gdy napełnienie instalacji wodą nie jest możliwe lub niepożądane, na przykład ze względu na ryzyko uszkodzenia elementów wrażliwych na wilgoć. Próba ciśnienia pneumatyczna pozwala również na wykrycie ewentualnych wycieków w instalacji wodnej, co jest kluczowe dla zapewnienia jej odpowiedniej funkcjonalności i bezpieczeństwa.

Próba ciśnieniowa – skorzystaj z usług profesjonalistów od Izo-System

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy przy przeprowadzeniu próby ciśnieniowej w Warszawie, polecamy skorzystanie z usług naszej firmy Izo-System.

Jako doświadczeni specjaliści w dziedzinie instalacji wodnych, Izo-System zapewni kompleksową obsługę, dbając o skuteczne i bezpieczne przeprowadzenie procedury badania pod ciśnieniem. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu możesz mieć pewność, że badanie zostanie przeprowadzone zgodnie z najwyższymi standardami, a wszelkie nieszczelności zostaną wykryte i naprawione zgodnie z najlepszymi praktykami w branży.

Call Now Button