Dlaczego woda skrapla się na oknach

Dlaczego woda skrapla się na oknach?

8 lipca 2024, Bogdan Janiak

Kondensacja wody na oknach jest powszechnym problemem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Wielu właścicieli mieszkań zauważa, że na oknach zbiera się woda, co może prowadzić do różnych problemów, takich jak rozwój pleśni, zniszczenie ram okiennych czy pogorszenie jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. W niniejszym artykule omówimy, dlaczego na oknach jest woda, przy jakiej wilgotności skrapla się woda oraz jakie kroki można podjąć, aby temu zapobiec.

Spis treści

Skąd bierze się wilgoć na oknach?

Wilgoć na oknach to efekt kondensacji pary wodnej obecnej w powietrzu. Gdy ciepłe, wilgotne powietrze wewnątrz mieszkania styka się z chłodniejszą powierzchnią szyby, temperatura powietrza obniża się, a zawarta w nim para wodna skrapla się na szybie. Główne źródła wilgoci w domach to codzienne czynności takie jak gotowanie, pranie, kąpiel, oddychanie ludzi i zwierząt oraz obecność roślin doniczkowych. Te codzienne aktywności generują znaczne ilości pary wodnej, która następnie kondensuje się na zimnych powierzchniach, powodująca skraplanie się wody na oknach.

Przy jakiej wilgotności skrapla się woda?

Woda skrapla się na oknach, gdy wilgotność względna powietrza osiąga punkt rosy. Punkt rosy to temperatura, przy której powietrze osiąga maksymalne nasycenie parą wodną i zaczyna się skraplać. Przy wilgotności względnej powyżej 60% oraz znacznej różnicy temperatur między wnętrzem a zewnętrzem, kondensacja jest bardziej prawdopodobna. Skraplanie wody na oknach wewnątrz mieszkania jest szczególnie widoczne w okresach zimowych, kiedy temperatura na zewnątrz jest znacznie niższa niż wewnątrz.

Woda na oknach w mieszkaniu – jak temu zaradzić?

Aby zredukować problem skraplania się wody na oknach, warto zastosować kilka sprawdzonych metod, które pozwolą pozbyć się tego zmartwienia na zawsze.

Wietrzenie pomieszczeń

Zbierająca się woda na oknach może być sygnałem, że wilgotność w pomieszczeniu jest zbyt wysoka i wymaga dodatkowych działań, takich jak właśnie wietrzenie. Regularne wietrzenie pomieszczeń to jeden z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na zmniejszenie wilgotności. Otwarcie okien na kilka minut kilka razy dziennie pozwala na wymianę wilgotnego powietrza na świeże, suche powietrze z zewnątrz. Dzięki temu wilgoć wewnątrz mieszkania została skutecznie usunięta, co redukuje skraplanie na oknach.

Zmiana ustawienia okien – tryb letni i zimowy

Nowoczesne okna często posiadają opcję ustawienia na tryb letni i zimowy. W trybie zimowym okna są bardziej szczelne, co zapobiega utracie ciepła, ale może prowadzić do problemów z wilgocią. Ustawienie okien na tryb letni poprawia cyrkulację powietrza, redukując kondensację. Dlatego warto dostosować ustawienia okien zgodnie z porą roku, aby zapobiec problemom ze skraplającą się wodą na oknach.

Używanie pochłaniaczy wilgoci i oczyszczaczy powietrza

Pochłaniacze wilgoci, takie jak te w formie granulatu lub elektryczne, mogą znacząco zmniejszyć poziom wilgotności w pomieszczeniach. Oczyszczacze powietrza z funkcją osuszania również pomagają utrzymać optymalny poziom wilgotności, jednocześnie poprawiając jakość powietrza. Te urządzenia są szczególnie przydatne w miejscach, gdzie woda skrapla się na oknach regularnie. Dodatkowo, regularne korzystanie z tych urządzeń może także zapobiegać powstawaniu nieprzyjemnych zapachów oraz eliminować rozwój pleśni, tworząc zdrowsze środowisko wewnętrzne.

Jako Izo-System oferujemy wynajem osuszaczy powietrza, które skutecznie usuwają nadmiar wilgoci z domów, biur i innych pomieszczeń. Nasze nowoczesne urządzenia są łatwe w obsłudze i zapewniają szybkie rezultaty. Wynajmując od nas, otrzymujesz pełne wsparcie techniczne i instruktaż użytkowania. Posiadamy osuszacze dostosowane do różnych potrzeb, od małych pomieszczeń po duże powierzchnie. Skontaktuj się z nami, aby zarezerwować odpowiedni osuszacz dla siebie.

Instalacja wentylacji mechanicznej

Wentylacja mechaniczna to skuteczny sposób na kontrolowanie wilgotności i poprawę jakości powietrza w domu. Systemy te zapewniają stały przepływ powietrza, usuwając wilgotne powietrze z wnętrza i dostarczając świeże z zewnątrz. Dzięki temu na oknach zbiera się mniej wody, co redukuje ryzyko kondensacji. To szczególnie istotne w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienki czy kuchnie, gdzie skraplanie wody na oknach może prowadzić do powstawania pleśni i innych problemów zdrowotnych.

Montaż nawiewników okiennych lub wymiana okien na nowe

Nawiewniki okienne to prosty sposób na poprawę wentylacji bez konieczności otwierania okien. Zbierająca się woda na oknach może być znakiem nieszczelności. Alternatywnie, wymiana starych okien na nowe, lepiej izolujące i z systemami wentylacyjnymi, może również pomóc w redukcji kondensacji. Nowoczesne okna są zaprojektowane tak, aby zminimalizować ryzyko skroplonej wody na oknach od wewnątrz, co znacznie poprawia komfort mieszkania.

Podsumowanie

Kondensacja wody na oknach jest uciążliwym, ale możliwym do opanowania problemem. Kluczowe jest utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności oraz zapewnienie skutecznej wentylacji. Poprzez regularne wietrzenie, dostosowanie ustawień okien, używanie pochłaniaczy wilgoci, instalację wentylacji mechanicznej i montaż nawiewników okiennych, można znacznie zmniejszyć ryzyko skraplania się wody na oknach i poprawić komfort mieszkania. Skroplona woda na oknach nie musi być już problemem, jeśli zastosujemy odpowiednie metody zaradcze.

Call Now Button