wilgoć na ścianie przy podłodze

Wilgoć na ścianach – co robić jak zobaczysz wilgoć na ścianie przy podłodze?

1 grudnia 2023, Bogdan Janiak

Wilgoć na ścianach przy podłodze to problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji dla stanu domu i zdrowia mieszkańców. Pojawienie się jej może być wynikiem różnych czynników, ale istnieją skuteczne sposoby radzenia sobie z tym kłopotliwym zjawiskiem.

Spis treści

Przyczyny wilgoci w dolnych partiach ścian:

Nieszczelność instalacji wodnych i kanalizacyjnych. Najczęściej spotykanym źródłem zawilgocenia dolnej części ścian w mieszkaniach jest nieszczelność/awaria instalacji wodnych, grzewczych i kanalizacyjnych. Wycieki z instalacji wodnych i kanalizacyjnych prowadzą do zalania warstwy izolacji i podciągania kapilarnego przez ściany.

Woda gruntowa: Nadmierna ilość wody gruntowej wokół budynku może przenikać przez ściany, zwłaszcza na niższych kondygnacjach i przez to będzie pojawiać się wilgoć na ścianie przy podłodze.

Nieszczelności w konstrukcji: Szczelność konstrukcji budynku jest kluczowym elementem w zapobieganiu wilgoci. Nieszczelności mogą prowadzić do przedostawania się wody deszczowej do wnętrza ścian.

Brak izolacji: Nieodpowiednia izolacja budynku może sprzyjać odkładaniu się wilgoci, zwłaszcza w obszarze przy podłodze.

Problemy z odprowadzaniem wody: Niewłaściwe odprowadzanie wody deszczowej i brak drenażu może gromadzić wilgoć na ścianie.

Sposoby na rozwiązanie problemu z wilgocią:

Usuwanie przyczyn: Identyfikacja i usunięcie głównych przyczyn wilgoci to pierwszy krok w naprawie problemu. Naprawa nieszczelności, poprawa odprowadzania wody i izolacja budynku mogą znacząco zmniejszyć wilgoć na ścianach.

Identyfikacja nieszczelności: Pierwszym krokiem w procesie usuwania przyczyn wilgoci jest dokładna identyfikacja wszelkich nieszczelności instalacji wodnych oraz w strukturze budynku. Przegląd dokładny stanu ścian, szczególnie w obszarze przy podłodze, pomoże zlokalizować potencjalne miejsca, przez które woda może przedostawać się do wnętrza. Nieszczelności mogą wynikać z pęknięć w murze, uszkodzeń spoin, bądź braków w materiałach konstrukcyjnych.

Naprawa uszkodzeń: Po zidentyfikowaniu nieszczelności konieczne jest przystąpienie do ich naprawy. To może obejmować uszczelnianie pęknięć przy użyciu specjalnych preparatów lub materiałów uszczelniających. W przypadku poważniejszych uszkodzeń, takich jak uszkodzone cegły czy płyty gipsowo-kartonowe, może być konieczna ich wymiana.

Kontrola odprowadzania wody: Sprawdzenie systemu odprowadzania wody z dachu to kolejny ważny krok. Upewnienie się, że rynny są czyste, niezablokowane, a rury spustowe dobrze funkcjonują, pomoże zapobiec przedostawaniu się wody deszczowej do fundamentów budynku. W razie potrzeby, zainstalowanie dodatkowych elementów, takich jak kapy przeciwwłamaniowe na rynnach, może poprawić skuteczność systemu odprowadzania wody i ograniczyć problem, jakim jest wilgoć na ścianach przy podłodze.

Izolacja fundamentów: W celu zabezpieczenia przed wnikaniem wody gruntowej, istotne jest zastosowanie odpowiedniej izolacji fundamentów. W niektórych przypadkach konieczne może być naniesienie hydroizolacji na zewnątrz ściany przy podłodze. To skuteczne środki zabezpieczające przed wilgocią z ziemi.

Usuwanie źródła wody: Jeśli mokra ściana przy podłodze wynika z wody gruntowej, konieczne może być usunięcie źródła tego problemu. Odprowadzenie wody z obszaru wokół budynku, zastosowanie drenażu, a nawet regulacja terenu, aby woda spływała z dala od fundamentów, może znacząco zmniejszyć ilość wilgoci dostającej się do ścian.

Regularne inspekcje i konserwacja: Po dokonaniu niezbędnych napraw i działań prewencyjnych, istotne jest przeprowadzanie regularnych inspekcji i konserwacji. Ściany i systemy odprowadzania wody powinny być regularnie sprawdzane, a wszelkie usterki naprawiane na bieżąco, aby uniknąć powrotu problemu wilgoci. Regularne konserwacje to klucz do utrzymania budynku w dobrej kondycji przez długie lata.

Odpowiednia wentylacja: Sprawdź, czy budynek jest odpowiednio wentylowany. Brak właściwej wentylacji może sprzyjać kondensacji wilgoci. Instalacja systemu wentylacyjnego może być konieczna.

Ocena Obecnej Wentylacji: Pierwszym krokiem w poprawie wentylacji jest dokładna ocena obecnego systemu. Sprawdź, czy istniejące otwory wentylacyjne są wystarczające i czy są rozmieszczone strategicznie, obejmując różne części domu, w tym miejsca narażone na wilgoć. Brak właściwej wentylacji może sprzyjać gromadzeniu się wilgoci na ścianch, zwłaszcza w pomieszczeniach o ograniczonym dostępie do świeżego powietrza.

Instalacja nowych otworów wentylacyjnych: W przypadku braku wystarczającej wentylacji, rozważ instalację dodatkowych otworów wentylacyjnych. Mogą to być okna wentylacyjne, nawiewniki, czy nawet systemy wentylacyjne mechaniczne, które skutecznie wymieniają wilgotne powietrze. Dla obszarów narażonych na wilgoć, takich jak piwnice czy parter budynku, kluczowe jest zapewnienie dodatkowych środków wentylacyjnych.

Systemy Wentylacyjne: W przypadku bardziej zaawansowanych problemów takich jak mokra ściana przy podłodze, warto zainwestować w system wentylacji mechanicznej. Systemy te mogą obejmować nawiewniki, wentylatory, oraz wymienniki ciepła, co pozwala na efektywne usuwanie wilgotnego powietrza i dostarczanie świeżego, suchego powietrza. Systemy wentylacyjne są szczególnie przydatne w pomieszczeniach, gdzie naturalna wentylacja jest ograniczona.

Kontrola Wilgotności: Ważnym aspektem wentylacji jest także kontrola wilgotności powietrza. W tym celu można zainstalować nawilżacze i odwilżacze powietrza. Nawilżacze mogą być przydatne w przypadku zbyt suchej atmosfery, która czasem jest wynikiem intensywnego ogrzewania w sezonie grzewczym. Odwilżacze z kolei usuwają nadmiar wilgoci z powietrza, co może być istotne zwłaszcza w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak piwnice.

Wentylacja Przestrzeni Podpodłogowej: W obszarze przy podłodze szczególnie ważna jest wentylacja przestrzeni podpodłogowej. Odpowiednio zaplanowane otwory wentylacyjne wokół fundamentów mogą znacząco przyczynić się do utrzymania suchej i zdrowej przestrzeni pod podłogą.

Monitorowanie Efektywności: Po wprowadzeniu zmian w systemie wentylacji, ważne jest regularne monitorowanie ich efektywności. Pomiary wilgotności powietrza w różnych częściach budynku oraz kontrola ewentualnych oznak wilgoci na ścianach pomogą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności i skutecznej wentylacji. Jeśli wilgoć na ścianach pozostaje problemem, warto skonsultować się z profesjonalistą takim jak firma Izo-System, aby dostosować system wentylacyjny do indywidualnych potrzeb budynku.

Zastosowanie impregnatów na zewnętrznej powierzchni ściany może pomóc w zabezpieczeniu przed przedostawaniem się wody do wnętrza.

Wybór Odpowiedniego Impregnatu: W celu skutecznego zabezpieczenia ścian przed wilgocią, warto rozważyć zastosowanie specjalnych impregnatów. Na rynku dostępne są różne rodzaje impregnatów, a wybór powinien zależeć od rodzaju materiału, z jakiego wykonane są ściany. Impregnaty mogą być przeznaczone do drewna, betonu, cegieł czy innych materiałów budowlanych. Wybierając impregnat, należy również zwrócić uwagę na jego zdolność do odprowadzania wody i oddychalność, co jest istotne dla utrzymania zdrowego klimatu w ścianach.

Proces Nakładania Impregnatu: Zastosowanie impregnatu jest stosunkowo prostym procesem, który można przeprowadzić samodzielnie, zgodnie z instrukcjami producenta. Przed nałożeniem impregnatu, mokre ściany przy podłodze należy dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń, kurzu i ewentualnych resztek starego impregnatu. Następnie impregnat nakłada się pędzlem, wałkiem lub za pomocą spryskiwacza, starając się równomiernie pokryć całą powierzchnię.

Ochrona Przed Deszczem i UV: Impregnaty nie tylko usuwają potencjalną wilgoć na ścianie, ale również tworzą warstwę ochronną przed deszczem. Chronią one również przed szkodliwym działaniem promieni UV, które mogą powodować degradację materiałów budowlanych. Dzięki impregnacji, woda deszczowa spływa po powierzchni ściany, nie wnikając w nią, co skutecznie ogranicza ryzyko powstawania wilgoci.

Regeneracja starych ścian: Impregnaty są również przydatne przy regeneracji starych ścian dotkniętych wilgocią. Mogą one pomóc w odbudowie struktury materiałów, nadając im dodatkową ochronę i wydłużając ich trwałość. W przypadku ścian zniszczonych przez wilgoć przy podłodze, zastosowanie impregnatu może być jednym z etapów kompleksowej renowacji.

Regularna Konserwacja: Po nałożeniu impregnatu, ważne jest prowadzenie regularnej konserwacji. Ten krok jest bardzo istotny w walce z problemem, jakim jest wilgoć na dole ściany. W miarę upływu czasu, impregnat może ulegać erozji, szczególnie pod wpływem warunków atmosferycznych. Dlatego zaleca się okresową renowację impregnatu, aby utrzymać jego skuteczność i ciągłą ochronę ścian przed wilgocią.

Profesjonalne Doradztwo

W przypadku wątpliwości co do wyboru odpowiedniego impregnatu lub sposobu jego zastosowania, warto skonsultować się z profesjonalistą. Fachowa rada pomoże dostosować impregnat do indywidualnych potrzeb budynku oraz zagwarantuje skuteczne zabezpieczenie przed wilgocią na dłuższy czas.

Nasza firma oferuje takie usługi jak lokalizacja wycieków wody, osuszanie po zalaniu, osuszanie podposadzkowe.

Remont wnętrza: Jeśli wilgoć na ścianie jest już obecna, konieczny może być remont wnętrza. Usunięcie uszkodzonych części ściany, zastosowanie specjalnych farb antygrzybicznych i osuszanie pomieszczenia to niekiedy niezbędne kroki.

Profesjonalna pomoc: W przypadku zaawansowanych problemów wilgoci zawsze warto skonsultować się z profesjonalistą, który może dokładnie ocenić sytuację i zalecić odpowiednie środki zaradcze.

Mokre ściany przy podłodze to kłopotliwe zjawisko, które może prowadzić do poważnych problemów strukturalnych i zdrowotnych.

Podsumowując, skuteczne radzenie sobie z mokrymi ścianami przy podłodze i wilgocią wymaga zintegrowanego podejścia, uwzględniającego identyfikację, naprawę, ochronę i utrzymanie. Dzięki temu, można efektywnie chronić budynek przed negatywnymi konsekwencjami związanymi z wilgocią, tworząc suchą, bezpieczną i zdrową przestrzeń mieszkalną.

Pamiętaj, że ignorowanie problemu wilgoci może prowadzić do poważnych uszkodzeń strukturalnych budynku oraz powodować problemy zdrowotne. Dlatego ważne jest, aby podejść do tego systemowo i skonsultować się z ekspertem, jeśli konieczne. W sytuacjach, gdy problem jest poważny, warto skorzystać z usług ekspertów takich jak Izo-System, by skutecznie usunąć wilgoć ze ścian.

Call Now Button